Żywienie Optymalne kontra... ASTMA OSKRZELOWA    

     Holenderscy naukowcy z narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska, na łamach pisma „Thorax” opublikowali wyniki obserwacji dwóch grup dzieci w wieku 2 lat. Pierwsza żywiona była w sposób klasyczny (niskotłuszczowo i wysokowęglowodanowo), a druga karmiona była pełnotłustym mlekiem oraz codziennie jadła masło. Już po roku, dzieci z grupy drugiej zdecydowanie rzadziej zachorowały na astmę niż ich pozostali rówieśnicy. Obserwatorzy spekulują, że na organizm dziecka korzystny wpływ mają nasycone kwasy tłuszczowe a także przeciwutleniacze, które wcześniej uważane były za alergeny, czyli miały powodować astmę, egzemę i katar sienny.

    Astma (dychawica oskrzelowa) jest chorobą charakteryzującą się zwiększoną wrażliwością (nadreaktywnością) tchawicy i oskrzeli na różne bodźce, które powodują spastyczne zwężenie dróg oddechowych. W następstwie zwężenia drzewa oskrzelowego, któremu towarzyszy skurcz mięśni gładkich, obrzęk śluzówki oskrzeli i nadmierne wydzielanie śluzu, występuje napad duszności. Podczas którego może dojść do uszkodzenia nabłonka oskrzelowego.

    Uważa się, że przyczyną astmy i innych chorób alergicznych jest nadwrażliwość na określone alergeny: pierze, kurz, roztocza, sierść kota, pyłki, niektóre pokarmy. Jest to przekonanie błędne. Z alergenami stykają się wszyscy, ale chorują tylko niektórzy. Sugeruje nam to, że źródeł astmy możemy poszukiwać również w sposobie odżywiania (wymuszającym miejscową przewagę układu parasympatycznego). Dowodem tego jest częste ustępowanie choroby po rozpoczęciu Żywienia Optymalnego.

    W leczeniu astmy medycyna stosuje wiele specyfików chemicznych m.in. leki pobudzające receptory układu sympatycznego, kortykosterydy, aminofilinę, antycholinergiki, kromoglikan. Taka terapia farmakologiczna nie działa miejscowo tylko wpływa na cały organizm, a także często niesie za sobą szereg powikłań np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyce, otyłość, miażdżycę, chorobę wrzodową żołądka, arytmię serca, a niekiedy niektóre leki, jak np. kromoglikan mogą powodować zaostrzenie choroby.

    Astma oskrzelowa jest uważana przez konwencjonalnych lekarzy za chorobę nieuleczalną. Żywienie Optymalne daje możliwość całkowitego ustąpienia lub złagodzenia objawów schorzenia. Często długotrwała choroba powoduje zmiany organiczne w układzie oddechowym, a te cofają się bardzo wolno lub mogą nie do końca ustąpić. Jednak prawie zawsze zaobserwować możemy radykalną poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

    Korzystny wpływ żywienia optymalnego przeważnie wymaga wspomagania prądami selektywnymi, które powodują miejscowe (w układzie oddechowym) pobudzenie układu sympatycznego (S) i poszerzenia światła oskrzeli. Ich działanie zbliżone jest to adrenaliny, ale znacznie dłuższe i bez efektów ubocznych. Prądy selektywne w przewlekłej astmie można powtarzać, gdy ich działanie zmniejszy się, czyli po około 6 miesiącach lub w skrajnych przypadkach częściej. 

Opracowała: Agata Waszak

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Aleksander Zieliński

Pobierz plik zawierający artykuł