Rydzyk i… Templariusze!

    Kto, jak kto ale czytelnicy miesięcznika Idź pod prąd dobrze wiedzą, że nie należę do szczególnych sympatyków radia Maryja (i to najdelikatniej mówiąc), a poglądy, zwłaszcza na gospodarkę, przedstawiane w tym osobliwym radiu uważam za kompletnie oszołomskie – ot taka katolewica, bolszewizm pobożny. Krytykę tej rozgłośni mógłbym, ku uciesze pewnych sił ciągnąć jeszcze bardzo długo, ale nie o tym chciałem pisać. Do zapamiętałych wrogów radia Maryja, a zwłaszcza jego dyrektora Ojca Rydzyka należą m.in. kardynał Dziwisz, biskup Życiński, środowisko gazety Wybiórczej (zwanej też Koszerną), a także Tygodnik Powszechny zwany też Obłudnikiem Powszechnym, a zapewniam Czytelników, że nie jest to towarzystwo, z którym chciałbym być, w jakikolwiek sposób, kojarzony.

    Cokolwiek by o najsłynniejszym polski Redemptoryście powiedzieć to jednak trzeba mu przyznać, że stworzył radio niemające, jak sądzę, swojego odpowiednika nigdzie na świecie. Możemy się natrząsać z egzotycznych poglądów Ojca Dyrektora i fanatyzmu jego wyznawców znanych jako moherowe berety, ale trzeba mu przyznać uczciwie, że stworzył radio, a nawet ruch społeczny, o zasięgu wręcz ogólnoświatowym i o wyrazistym, narodowym, patriotycznym charakterze. A to się chwali. Jeszcze bardziej chwali się to, że potrafił wykreować to wszystko bez korzystania z pieniędzy podatnika i bez płatnych reklam, których w tej rozgłośni nie ma. Na zdrowy rozum purpuraci Kościoła Katolickiego powinni posapywać ze szczęścia, że mają tak potężnego alianta – dosłownie – katolicki głos w każdym domu, bo czego, jak czego, ale odstępstw od doktryny Kościoła Katolickiego w radiu Maryja nie uświadczysz. Stało się odwrotnie: część Episkopatu Polski, na czele z pozbawionym polotu i jakiejkolwiek charyzmy kardynałem Dziwiszem, którego nawet Jan Paweł II trzymał tylko jako coś w rodzaju kapciowego oraz z opiekunem UB’eków, zaciętym wrogiem lustracji, niemal dyżurnym „kapelanem” gazetki Wybiórczej biskupem Życińskim, wyczynia najdziksze wygibasy, aby de facto radio Maryja zlikwidować. O co chodzi? Żeby to zrozumieć trzeba cofnąć się w czasie. Sporo. O blisko dziewięć wieków. W tym, bowiem czasie trwała najdłuższa i najzacieklejsza krucjata. Przeciw niewiernym saracenom? W celu odzyskania Ziemi Świętej i grobu Chrystusa? Nic podobnego! Tamte nie budziły takiej zaciekłości – to była krucjata papieży przeciw Katarom (Doskonałym) – szybko potężniejącemu, w owych czasach, ruchowi chrześcijańskiemu opartemu wyłącznie na Piśmie Świętym i odrzucającemu całą nadbudowę Kościoła Katolickiego. Ot, tacy ówcześni Protestanci. Katarzy zostali wybici, co do jednego. A jak to wyglądało najlepiej ilustruje przypadek oblężenia i zdobycia twierdzy Bezeries kiedy to jego zdobywcy zapytali opata Citeaux Arnolda Amaury’ego jak mają postępować z podbitą ludnością? Jak rozpoznać Katarów? Wszak nie różnią się od Katolików. Opat odpowiedział: „zabijcie wszystkich, Bóg swoich rozpozna”. Tak też uczyniono.

    W historii Kościoła Katolickiego pojawiło się również zupełnie inne zgromadzenie. Zakon Rycerzy Świątyni Templum znanych jako Templariusze. Ci ubodzy, a waleczni rycerze, wierni swej regule, konno, zbrojno i skutecznie ochraniali pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej. Byli czymś w rodzaju jednostek specjalnych, komandosów. Niestety, Ziemia Święta została odbita przez saracena – Saladyna Wielkiego, a misja i umiejętności Rycerzy Świątyni nie były już tam potrzebne. W związku z tym Templariusze zaczęli budować warowne zamki (a potrafili!) w całej Europie. Zajęli się też sprawnie bankowością – ich klientami były dwory całego ówczesnego świata katolickiego. Okazali się mądrzy, dobrzy i nadzwyczaj sprawni. Ich potęga i bogactwa rosły bardzo szybko z pożytkiem dla wszystkich. I oni okazali się solą w oku, skrajnie wówczas katolickich monarchów i Papieża. Za bardzo urośli w siłę. Wtedy też, z błogosławieństwem Papieża (w roku 1307) Filip IV wszystkich Rycerzy Świątyni oskarżył (kłamliwie!) o niecne, pogańskie praktyki i wybił, a Wielkiego Mistrza Zakonu Jacques’a de Molay publicznie spalił żywcem. Dziś na legendę Templariuszy powołuje się masoneria, liczne sekty okultystyczne, a prałaturę Opus Dei uważa się za ich kontynuację. Nie wierzcie temu – to są bzdury! Naprawdę.

    Dziś, patrząc na „zadymę” wokół radia Maryja przychodzą mi na myśl te zamierzchłe historie. Ojciec Dyrektor i jego radio przerosło polski Kościół Katolicki. Czy to dobrze? Nie wiem. Ale wiem jedno: brzydzę się Trybuną, Wybiórczą, Polityką, więc ich nie kupuję i nie czytam, brzydzę się TVN”enem, więc go nie oglądam, nie przepadam za radiem Maryja, więc słucham go bardzo rzadko, ale nawet w mojej konserwatywnej, narodowej, katolickiej łepetynie nie zaświta myśl, aby zakazać działalności, któremuś z tych mediów. A radio? Każde ma takie pokrętło lub przycisk – zawsze można wyłączyć lub przestawić na inną stację. Nie ma przymusu słuchania, czytania, oglądania czegokolwiek. To wolny, liberalny kraj. I niech tak zostanie.

Mariusz Waszak

Czytelnikom, którzy mają ochotę poczuć ducha Kościoła wieków średnich polecam gorąco lekturę powieści autorstwa Umberto Eco Imię Róży. To rzecz naprawdę wyborna. Film też niezły, ale gdzie mu tam do tej książki! Zwłaszcza w tłumaczeniu pana Adama Szymanowskiego. Jeno ostrzegam – nie każdy łeb tej lekturze sprosta…

 

Pobierz plik zawierający artykuł